Zinok zabezpečí efektívnu ochranu oceľových predmetov

ZINOK

Akú úlohu hrá zinok pri zinkovaní ocele?

Oceľ je naozaj fascinujúca. Je všestranne využiteľná, pevná a odolná. Avšak, k udržaniu svojich akostných vonkajších vlastností potrebuje zinok. Poškodenie vonkajších vlastností ocele je veľmi časté, najmä ak je oceľ vystavovaná meniacim sa vonkajším vplyvom prostredia. Poškodzuje ju najmä prudké slnečné žiarenie a zvýšená vlhkosť, ktorá spôsobuje koróziu a rýchle poškodenie povrchu ocele.

Zinok dokáže povrch ocele spoľahlivo ochrániť za pomoci technológie zinkovania.

Zinkovanie za pomoci vysokokvalitného zinku je rentabilnou a ekologickou ochranou kovových povrchov. Povlak, ktorý je na kovové predmety počas zinkovania nanášaný obsahuje až 95% zinku. Vplyvy vonkajšieho prostredia a vlhkosť sa tak odrazia na zinkovom povlaku a zabránia priamej reakcii vlhkosti s oceľou.

Ako zinok predlžuje životnosť ocele?

Zinok dokáže vytvoriť spoľahlivú ochranu ocele pred vplyvmi vonkajšieho prostredia, ako aj pred mechanickým poškodením. Špeciálnym spôsobom zinkovania je povlak v špecifickej hrúbke aplikovaný na povrch ocele. Zlepšuje tak nie len vonkajšie vlastnosti, ale zároveň predlžuje aj životnosť a stálosť oceľových predmetov a súčastí.

Počas zinkovania sa oceľ po vyčistení a vhodnej úprave ponorí do približne 450 °C horúcej taveniny zinku. To spôsobí okamžitú reakciu zinku a ocele. Následne sa na povrchu ocele vytvorí zliatina železa a zinku. Oceľ a zinok sa zlúčia čím vznikne ich neoddeliteľné prepojenie a vysokoodolná ochrana oceľového povrchu. Pri štandardných podmienkach chráni zinkovanie oceľ pred koróziou až po dobu 50 rokov. Aj v náročnejších podmienkach či pri vyššom zaťažení poskytuje ochranu zhruba na 25 rokov.

Aké sú hlavné výhody použitia zinku pri povrchovej ochrane kovov?

Zinok ochraňuje kovové povrchy – oceľ, mosadz, zliatinu či meď pred koróziou, ako aj pred poveternostnými vplyvmi. Takto pozinkované výrobky výrazne šetria životné prostredie a zároveň sú recyklovateľné. Zinkový povlak tiež odoláva mechanickému namáhaniu či rýchlemu opotrebovaniu a predčasnej strate životnosti.

V našej zinkovni realizujeme galvanické zinkovanie pre rôzne veľké a tvarovo rozličné predmety. Ponúkame vám optimálny pomer ceny, kvality a životnosti, ako aj rýchly a profesionálny proces realizácie galvanického zinkovania či chromátovania. Našou profesionálnou závesnou technikou dokážeme pozinkovať predmety až do 300 kg kovu. Neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať. Radi vám pomôžeme.