Povrchová úprava kovov – to je ochrana pre kovové povrchy

Povrchová úprava kovov

Povrchová úprava kovov

Čo je to povrchová úprava kovov?

Povrchová úprava kovov predstavuje súhrn technologických procesov, vďaka ktorým sa mení povrch kovových predmetov. Povrchová úprava kovov má vplyv na mechanické vlastnosti kovových povrchov, ako napríklad na ich odolnosť, stálosť, oteruvzdornosť či odolnosť voči korózii – hrdzaveniu. Vďaka povrchovej úprave kovov získavajú kovové predmety krajší vzhľad a výrazne sa predlžuje aj ich životnosť. Predmety a súčasti z kovu tak vydržia slúžiť podstatne dlhšie bez zmeny vonkajších vlastností.

Na čo slúži povrchová úprava kovov?

Po povrchovej úprave kovov získavajú kovové povrchy korozivzdornosť čiže odolnosť voči rýchlemu hrdzaveniu vplyvom vonkajšieho prostredia. Najmä ak sú kovové povrchy pravidelne vystavované vlhkosti a slnečnému žiareniu, korózia sa na nich objaví veľmi rýchlo. Poškodí sa tak nie len povrch, ale aj vnútorné vlastnosti kovov. Kvalitná povrchová úprava kovov by tak mala byť vždy vykonaná ešte pred začatím ich používania.

Povrchová úprava kovov zahŕňa široké spektrum povrchových úprav, ako napríklad rôzne tepelné, chemické a mechanické úpravy alebo nanášanie prídavných vrstiev rozličnými spôsobmi, ako napríklad termicky, chemicky, mechanicky, elektrochemicky či striekaním náterov a podobne. Povrchová úprava kovov vytvorí akúsi vrchnú plochu či ochranný obal povrchu výrobku, súčiastky, predmetu či konštrukcie.

Kovové povrchy tak ochráni pred vplyvmi vonkajšieho prostredia, ale aj pre mechanickým poškodením. Zároveň, zlepšuje aj ich adhéziu a výrazne prispieva k zlepšeniu technických vlastností kovových povrchov. Tie získavajú odolnosť voči vlhkosti, korózii či dokonca požiaru. Povrchovou úpravou sa zvyšuje aj hodnota samotných výrobkov a predmetov z kovu. Zanedbateľný nie je ani estetický význam povrchovej úpravy kovovzinkovania, galvanického zinkovania či chromátovania, nakoľko im dodáva jedinečný a dlhodobo udržateľný vzhľad.

Chromátovanie ako spôsob povrchovej úpravy kovov

Chromátovanie je jedným zo spôsobov povrchovej úpravy kovových predmetov. Chromátovaním sa vytvára ochranná vrstva, ktorá je odolná voči korózii. Pri chromátovaní sú predmety ponárané do horúceho kúpeľa s obsahom kyseliny chromitej. Používané je najmä ako povrchová úprava pre plechy, pričom slúži ako podkladová vrstva pod lak či farbu.

V našej zinkovni pre vás radi zabezpečíme chromátovanie zinkovej vrstvy hrúbky 5-40 µm zlepšuje odolnosť vrstvy a dodáva jej typický strieborný, zlatý alebo čierny odlesk. Pre viac informácií o povrchových úpravách kovov nás neváhajte kontaktovať. Radi vám pomôžeme nájsť najvhodnejší spôsob povrchovej úpravy pre vaše potreby. Sme tu vždy pre vás.